Angelina Jolie

 

 

Angelina Jolie, właśc. Angelina Jolie Voight (ur. 4 czerwca 1975 w Los Angeles), aktorka amerykańska.

Jest córką laureata Oscara - Jona Voighta i aktorki Marcheline Bertrand; Jolie to jej drugie imię. Angelina po włosku znaczy "mały anioł", a Jolie po francusku "piękna".Ukończyła wydział filmowy Uniwersytetu Nowojorskiego. W wieku 11 lat rozpoczęła naukę w Instytucie Teatralnym Lee Strasberga, później pracowała jako modelka w Los Angeles, Nowym Jorku i Londynie oraz pojawiała się w teledyskach The Rolling Stones, Meat Loafa, Lenny'ego Kravitza i The Lemonheads, a także KoRna w piosence "Did My Time". Wystąpiła także w pięciu studenckich etiudach brata Jamesa Havena. W 1982 zadebiutowała w roli Tosh w filmie „Lookin' to Get Out” w reżyserii Williama Hal Ashby'ego.

Zyskała uznanie filmami telewizyjnymi: „George Wallace” (1997) i „Gia” (1998), za które otrzymała Złote Globy oraz była nominowana do nagrody Emmy. Za rolę psychicznie chorej Lisy Rowe w filmie „Przerwana lekcja muzyki” (1999) otrzymała Oscara (najlepsza kobieca rola drugoplanowa).

Jej życie prywatne teraz ustabilizowało się, choć wcześniej było pełne skandali. Na planie filmowym do filmu Hakerzy poznała swojego pierwszego męża Jonny'ego Lee Millera, z którym wzięła ślub w 28 marca 1996. Małżeństwo nie trwało długo i 3 lutego 1999 rozwiedli się. Ponownie wyszła za mąż za Billego Boba Thorntona 5 maja 2000 i razem adoptowali Maddox'a Chivana, sierotę z Kambodży, który otrzymał nazwisko Thornton Jolie. Drugie małżeństwo Angeliny również szybko się zakończyło bo 27 maja 2003 wzięli rozwód. Obecnie związana z Bradem Pittem, z którym zagrała w świetnym filmie akcji „Mr and Ms Smith”. Adoptowała dziewczynkę z Etiopii - Zaharę Maryle, a od 27 maja 2006 ma biologiczną córkę Shiloh Nouvel.W kwietniu 2007 adoptowała razem z Bradem Pittem chłopca z Wietnamu. Udowodniła, że jest nie tylko znakomitą aktorką, ale też matką i za to ją podziwiam.