Aleksander

 

Interesującym dla mnie filmem, który obejrzałem na zajęciach był Aleksander (Alexander) - amerykański film fabularny z 2004 roku w reżyserii Olivera Stone'a, przedstawiający historię jednego z największych strategów i władców wszech czasów - Aleksandra III Macedońskiego. Fascynuje mnie epoka starożytna, a oglądając ten film mogłem się choć na chwilę przenieść w tamte czasy.

Film jest próbą odtworzenia życia jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych przywódców - Aleksandra Wielkiego, którego gra Colin Farrell. Podbił on 90 procent ówczesnego świata, zanim ukończył 25 lat. Wraz ze swą niezwyciężoną grecką i macedońską armią w ciągu 8 lat przemierzył 35 tysięcy kilometrów obfitujących w oblężenia i podboje, których ukoronowaniem było stworzenie gigantycznego imperium. W chwili śmierci w wieku 33 lat był panem ówczesnego świata.

Film pokazuje relacje Aleksandra z matką, Olimpias, w którą wcieliła się Angelina Jolie i ojcem - królem Filipem II , którego gra Val Kilmer. Bliskim przyjacielem i dowódcą jego wojsk był Hefajstion, czyli Jared Leto), żoną Roksaną Rosario Dawson oraz  zaufanym generałem i powiernikiem - Ptolemeuszem (Anthony Hopkins).

Akcja filmu rozgrywa się w pogańskim świecie, którego obyczaje i moralność mocno różniły się od tych, którym hołdujemy dzisiaj. Reżyser odkrywa przed nami czasy niezrównanego piękna i niewiarygodnego okrucieństwa, wzniosłych ideałów i mrożących krew w żyłach zdrad. Pokazuje losy Aleksandra począwszy od inwazji w Azji zachodniej, którą postanowił wydrzeć spod perskiej kontroli, poprzez kampanię w Persji, w której odniósł nieprawdopodobne zwycięstwo nad wielokrotnie silniejszą armią króla Dariusza.

Następnie Aleksander poszerza swoje imperium o nieznane krainy dzisiejszej Azji środkowej, aby w końcu przeprawić się przez podnóże Himalajów i kontynuować swój podbój aż do Indii. Niewiarygodne, że Aleksander nigdy nie poniósł klęski. Bezustannie popychał swą armię przez piaski pustyni, góry i dżungle egzotycznych i tajemniczych krain, pokonując każdego, kto śmiał stanąć na jego drodze.

 

 
obrazek 
  Film jest zapisem drogi, jaką pokonał Aleksander, aby stać się żywą legendą: od czasów młodzieńczych z podsycanymi przez mity marzeniami o chwale i przygodach, poprzez głębokie związki z towarzyszami z pola walki, aż po samotną śmierć władcy rozległego imperium. Ta niezwykła historia człowieka, który zjednoczył ówczesny świat, jest dowodem na to, że śmiałym szczęście sprzyja.